Най-голямата криптоборса в света Binance е обработила трансакции от Иран на стойност 8 млрд. долара от 2018 г. насам въпреки американските санкции, целящи да откъснат страната от международната финансова система. Това показва анализ на водещата изследователска блокчейн компания Chainalysis, цитиран от Ройтерс.
Почти всички средства – 7,8 млрд. долара, са били разменени между Binance и най-голямата иранска криптоборса Nobitex, която предлага на сайта си насоки за това как да бъдат заобиколени санкциите.
Три четвърти от иранските средства, преминали през Binance, са в относително нископрофилната криптовалута трон, която дава възможност на потребителите да скрият самоличността си.
В блог публикация от миналата година Nobitex насърчава използването на трон от потребителите си, за да търгуват анонимно, без да „застрашават активи заради санкциите“.
Размерът на притока на ирански средства към Binance – както и факта, че той продължава – досега не е бил съобщаван.
Разкритията са факт на фона на опитите на американското министерство на правосъдието да започне разследване за възможни нарушения на законите срещу прането на пари от Binance. Криптоборсата е лидер в индустрията с над 120 млн. потребители.
През юли Ройтерс съобщи, че Binance продължава да обслужва клиенти в Иран и популярността на борсата в ислямската република е известна в компанията. В блог публикация от същия ден от криптоплатформата заявиха, че тя спазва международните разпоредби за ограничаване на достъпа до страната.
Говорител на Binance заяви във връзка с новите разкрития, че тя „не е американска компания, за разлика от други платформи, които имат експозиция към тези санкционирани от САЩ структури. Въпреки това ние сме взели проактивни стъпки, за да ограничим нашата експозиция към иранския пазар“.
От Nobitex не са отговорили на запитване във връзка със статията, както и от Tron Network, базирана на Британските вирджински острови, и остователя ѝ Джъстин Сън.
През август 2021 г. Binance обяви, че потребителите вече няма да могат да отварят профили и да използват услугите ѝ, без да се идентифицират. Но оттогава борсата е обработила почти 1,05 млрд. долара, търгувани директно от Nobitex и други ирански борси, показват откритията на Chainalysis, които обхващат периода до ноември тази година.
Според данните, прегледани от Ройтерс, общо близо 2,95 млрд. долара в криптовалути се придвижват дневно между иранските борси и Binance от 2018 г.
Още 5 млрд. долара се придвижват между криптоборсата и иранските платформи чрез нива на посредници, показват още данните.


ГЕРБ: Радев ще се извини ли за Бюджет 2026?
Благомир Коцев иска съдействие от районните кметства по казуса “Баба Алино”
Варна посреща Националната младежка конференция за бъдещето на младежкия сектор в България
Черно море триумфира на международен турнир
Забелязаните мазутни отлагания по крайбрежието не са в резултат на скорошен нефтен разлив
Суса от Goldman: Все още сме в среда на скъп петрол
Суса от Goldman: Търсенето също се възстановява
Суса от Goldman: До 6м петролът ще подкрепя резултатите на страните от Залива
Изтичането на опции за $10 млрд. върху биткойна може да го натисне още
Малките инвеститори трябва да внимават с ливъридж ETF-те върху единични акции
Ferrari показа уникат за над милион долара
Винетките поскъпват с 30 % от 1 август
Масов агрегат поставя под въпрос надеждността на Toyota
BYD променя стратегията си – отказа се от завод в Турция
Японски марки признаха за лошо качество на американските си коли
Отново: Камион цистерна скъса мантинелата на "Струма" и удари автомобил ВИДЕО
С иновативен подход медици от ВМА "спасиха" пациент от тежка операция
Найденов сезира ВСС заради реабилитация на осъждан педофил, гард в училище
"Морска администрация": Замърсяването по Черноморието не е от пресен нефтен разлив